Düğün Fotoğrafçıları, Düğün Fotoğrafçısı Nasıl Seçilir?

Düğün Fotoğrafçısı Seçimi:

Bu yazıyı okuyorsanız, büyük bir ihtimalle hayatınızı geçirmeyi planladığınız müstakbel eşiniz ile tanıştınız hatta evlenme planlarına başladınız demektir. Belki de nikah günü aldınız, düğün yerine bile karar verdiniz ve sıra diğer detaylara geldi.

 

O en güzel günün her detayını en ince şekilde düşünmeye başlayın bile…

 

-Gelinliğinizi satın mı alacaksınız, kiralayacak mısınız? Satın alacaksanız hazır mı olacak, diktirecek misiniz?
-Kumaşı Fransız mı olacak, yerli mi olacak? Dantelli mi olacak sade mi olacak yoksa taşlı pullu mu olacak?
-Ayakkabınız pek görünmese de mutlaka şık bir model olmalı. Topuklu mu, daha rahat bir seçim mi olacak?
– Klasik beyaz bir ayakkabı mı seçeceksiniz yoksa fotoğraflarda  daha göz alacağını düşünerek canlı bir renk mi tercih edeceksiniz?
Gelin çiçeğini nerden alacaksınız? Renkleri nasıl olacak?
-Saçınızı kim yapacak, şekil olarak klasik topuz mu olacak yoksa salık mı bırakacaksınız? Makyajınız nasıl olacak?
-Nikah salonundaki masada çiçek olacak mı , düğün yapılacak masa düzeni-süslemesi, ses sistemi, şarkıcıların sesi, söyleyecekleri şarkılar, koltuk giydirmeleri herşey ama herşeyi düşünüp karar vereceksiniz…
Tüm ayrıntısına kadar düşünülüp, onca para verilip aylarca hazırlanılan herşey, o gün geldiğinde heyecandan, stresten ve tabi ki mutluluktan, ertesi gün uyandığınızda size bir rüyaymış gibi gelecek ve hayal meyal hatırlanacak.
Düğün sabahı ilk uyandığınızdaki haliniz, evden çıkarken hissettiğiniz hüzün, kuaförde saç ve makyajınızın yapılışı, müstakbel eşinizle ilk karşılaşmanız, o en güzel haliniz, gözlerinizdeki tarif edilemez duygular ve bugüne ait tüm güzellikler sadece fotoğraflarınızla hatırlanacak. En mutlu anlarınızı, unutulan anılarınızın arasına katılmasını istemiyorsanız düğün hikayenizi ölümsüzleştirebilecek iyi bir fotoğrafçı tutmalısınız.
Düğün hikaye fotoğrafçısı seçerken nasıl bir yol izlemelisiniz ?

1-Fotoğrafçının portfoliasını inceleyin: Öncelikle ilgilendiğiniz fotoğrafçının (web sayfasından ve/veya facebook sayfasından ) portfoliasını inceleyin. O fotoğrafları kendi çektiğinden emin olun. Çekilen fotoğraflar özgün ve kaliteli işler mi bundan emin olun. (Piyasada çalıntı fotoğrafları kendisi çekmiş gibi sunan kişiler mevcut)

2-Fotoğrafların işlenişi hakkında bilgi edinin: Çekilen fotoğrafların Photoshop’lanması güzel yapılmış mı? Abartı olmadan yüze doğru şekilde rötuş işlemi uygulanmış mı? Bu işlemleri kendisi mi yapıyor, yoksa bir başkasına mı paslıyor? Tüm fotoğraflar aynı şekilde mi işlenmiş yoksa fotoğrafın özelliğine göre değişik uygulamalar söz konusu mu. (Siyah Beyaz, Sepya, Renkli vb).

3-Paket seçeneklerini inceleyin: Fotoğrafçınızın sunmakta olduğu paketleri ve fiyatlarını öğrenin buraya kadar hoşunuza gittiyse fotoğrafçı ile irtibata geçin.

4-Fotoğrafçınızla bir randevu ayarlayın: Birbirinizi tanıyıp ısınmak, iyi bir iletişime geçmek, karşılıklı taleplerinizi bildirmek için fotoğrafçınız ile çekim öncesinde mutlaka bir araya gelin. O gün çekilecek fotoğrafların genel çerçevesini belirleyin.

Görüşmeye giderken siz de dersinizi biraz çalışın, böylece görüşme sırasında kendinizi o gün tamamen teslim edeceğiniz kişinin ne kadar yaratıcı ve ne kadar bu işten anlayan biri olduğunu daha iyi anlarsınız.

Örnek fotoğraflarını, albümlerini ve yapıyorsa müzikli hikaye klibini inceleyin.

Fotoğraf sadece teknik bir olay değildir. Kompozisyonu ve ışığı harika olan bir fotoğrafı: yüzünüzdeki ifade, kendine güveniniz, gözlerinizden yayılan ışık güzelleştirir. Bu enerji o gün sizde yoksa fotoğrafçınız size bu enerjiyi vermelidir.Fotoğrafçınızın mizacı bu yüzden önemlidir. Siz yorgun, utangaç olsanız da fotoğraflarınızı  çekebilecek mi? Düğün günü sizinle adeta arkadaş olup sizi rahat ettirip en güzel halinizi fotoğraflara yansıtabilecek mi? Siz isteksiz olsanız bile o size gücünü aşılayarak yüzlerce fotoğrafınızı  çekebilecek biri olmalı.

Fotoğraf çekmeye tek başına mı geliyor, yanında yardımcı kişi var mı? Ekipmanı neler? Kaç objektifi var, bunların kaçını sizin düğününüzde kullanacak? Objektif dışında, flaş, diffizör, reflektör vs mevcut mu?

Düğün fotoğrafları çekerken fotoğraflarınıza renk katabilecek aksesuar kullanıyor mu? Unutmayın bu bir kaç aksesuar sizi o gün çocuklar gibi neşe verecek ve fotoğraflarınızın daha doğal ve güzel  olmasını sağlayacaktır.

İşini severek yapan bir fotoğrafçı ile çalışıyorsanız istediğiniz pozlar dışında kendinizi ona bırakın, işini en güzel şekilde yapmak istediği için pek çok yaratıcı ve çok güzel fotoğraflar çekmeyi deneyecektir.

En güzel fotoğrafların kendisine ısındığınız, arkadaşınız gibi  hissedeceğiniz bir fotoğrafçı tarafından çekilebileceğini bilin.

5-Seçtiğiniz paket neleri içeriyor: Anlaştığınız paketin tam olarak neleri içerdiğini, kaç saatlık çekim ve yaklaşık kaç poz içerdiğini öğrenin.

Sadece albümdeki fotoğrafları mı teslim edecek yoksa çekilen tüm fotoğrafları orjinal boyutunda ücretsiz olarak size verecek mi? ( Piyasadaki pekçok fotoğrafçı bunu teslim etmez. Bazen de siz fotoğrafları sadece seçebilin diye düşük çözünürlükte teslim eder. Yüksek çözünürlükte fotoğraflar için sizden dudak uçuklatacak bir ücret sizden talep edebilirler.) Paketinizi teslim aldıktan sonra fotoğrafların DVD kopyasını almanızı tavsiye ederim. 10 yıl gibi bir süreden sonra bozula biliyorlar.

Albümlerin bazıları gerçek fotoğraf kağıdı yerine büyük yazıcılarda basılır ve kalitesi düşük olabilir. Bazen fotoğrafçılar daha ucuza kaçarak size gerçek bir albüm yerine, hazır bir albüme defter gibi fotoğraflar yapıştırarak teslim edebilirler. Albümün baskı kalitesinin iyi olduğundan emin olun. Yıllarca dayanacak, rengi solmayacak kalitede bir albüm alacağınızdan emin olun. İyi bir albüm 100 yıl boyunca rengi solmadan sizinle beraberdir.

Paketinizle gelen ekstra şeyleri öğrenin, (müzikli hikaye klibi, büyük baskı fotoğraf vs).

6-Kendi özel isteklerinizi belirtin ve kendisinden tavsiyeler alın: Düğün gününüzde mutlaka olmasını istediğiniz pozları belirleyin.

Fotoğraflanmasını istediğiniz size özgü objeler ve aksesuarlar hakkında fotoğrafçıyı bilgilendirin.

Pek çok düğüne katılıp, estetik görüşü yüksek bir mesleğe sahip olan fotoğrafçınızdan tavsiyeler isteyin. (Ayakkabı rengi, gelin buketi rengi, makyaj, aksesuarlar)

7-Ödeme ve albüm teslim süresi bilgisi: Anlaşmayı sağlamanız durumunda ödemeyi nasıl yapacağınızı ve albümün ne zaman teslim edileceğini öğrenin.

(Yazının kopyalanması kesinlikle yasaktır, sadece link verilebilir…)

“En Mutlu Anınız” için düğün fotoğrafçısı veya tüm gün çekim için düğün hikayesi fotoğrafçısı arıyorsanız, düğün fotoğrafçısı fiyatları sayfamızdan paketlerimize göz atabilirsiniz.

Filled Under : Düğün Fotoğrafçılığı , Tüyolarımız , Yazılar / Tüyolar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*